Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Dick Francis, Felix Francis

Even Money – 2009

 

Bookmaker Ned Talbot se po šestatřiceti letech setkává se svým otcem Peterem, o kterém se vždy domníval, že je mrtvý. Ten je však vzápětí doopravdy zavražděn neznámým útočníkem. Vzhledem k neskrývané averzi vrchního inspektora vůči bookmakerům se Ned rozhodne záhadu rozluštit raději sám.

Neda vychovávali prarodiče, kteří mu vždy tvrdili, že jeho rodiče se zabili při autonehodě. Podle starého policejního vyšetřování to však vypadá, že Nedův otec zavraždil svou ženu a utekl do Austrálie. Navíc se zdá, že se podílel na pojišťovacích podvodech a manipulování dostihových výsledků.

Jak však každý jistě očekává, věci nejsou zcela tak, jak se zdají. Peter sice byl podvodník, ale ne veskrze padouch, natož vrah. Ukáže se, že Nedovu matku doopravdy nezavraždil on, ale Nedův dědeček, se kterým čekala dítě. Aby za zločin nebyl odsouzen, což by zruinovalo celou rodinou, vyhnali rodiče raději svého nevinného syna do Austrálie, aby odvedl podezření na sebe.

Ned dále poodhalí systém dostihových podvodů. Ten je v podstatě jednoduchý – vydávat mrtvého bezcenného koně za drahého, shrábnout peníze z pojistky, vydávat živého favorita naopak za bezcennou nicku, hravě tak vyhrát závod ve slabší kategorii a vydělat hromadu peněz ze sázek.

Peterův vrah se však brzy objeví i na Nedově prahu a domáhá se peněz, o které jej údajně Peter při podvodech připravil. Po několika dějových kličkách vyústí konflikt do automobilové honičky, ve které Ned vraha vychytrale vybourá. Ten sice přežije, ale v tak bídném stavu, že pravděpodobně ani nebude schopen stát před soudem. V závěru se Ned radostně setkává se svými dlouho ztracenými sestrami v Austrálii.

 

„Even Money“ je až trestuhodně průměrná francisovská detektivka a ze spolupráce Dicka Francise se synem Felixem je zatím bohužel nejslabší. Stále je to zábavné a svižné čtení, ale na rozdíl od předchozích dvou knih – „Mrtvý dostih“ a „Talár a dres“ – v něm chybí cosi navíc. V prvním zmíněném případě to bylo roztomilé prostředí restaurace, ve druhém už ne tak příjemné, ale rozhodně zajímavé prostředí právnické, nemluvě o morálním dilematu v závěru.

„Even Money“ však nic takového nemá, působí šedě až vágně. Odhalování skandální minulosti je příjemné zpestření, ale dosti předvídatelné, a ani rozuzlení příběhu není tak překvapivé, uspokojivé či napínavé, jak by mohlo být (a jak obvykle bývalo). Navíc se už vytrácí osobní zkušenost z dostihů, která byla typická pro ranější Francisova díla a dodávala jim větší atraktivnost, a nahrazuje ji spíše zkušenost externího pozorovatele, logicky již ne tak zasvěcená a bezprostřední.

Hlavní hrdina je naprosto stejný jako v každé Francisově knize, to jest sympatický, poctivý a nezpochybnitelně kladný. Což ale není něco, co by z principu vadilo. Horší je až nepříjemně nasládlý happyend a nepříliš působivé rozuzlení a vyvrcholení příběhu. Navíc většina prvků působí jako „vykradení“ ze starších knih.

Jedná se jednoduše o průměrnou detektivku, a to i v rámci Francisovy tvorby. Nepřekvapí, na chvíli zaujme, ale rychle se na ni zapomíná a silně splývá s mnoha dalšími.