Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

William Shakespeare

Dva páni z Verony – The Two Gentlemen of Verona – 1590

 

Valentin odjíždí na cesty do Milána, zatímco jeho přítel Proteus, hluboce zamilovaný do Julie, zůstává doma ve Veroně. Valentin nechápe, co Proteus na lásce vidí, jakmile se však v Miláně setká se Sylvií, po uši se zamiluje. Proteus je proti své vůli vyslán do Milána také, aby se neválel za pecí a trochu se přivzdělal.

V Miláně se však přelétavý Proteus ihned zamiluje do Sylvie, zradí svého přítele Valentina a překazí jeho plány na útěk s milou. Valentin je vyhnán z města a Proteus zaujímá místo nápadníka Sylvie, která o něj však vůbec nestojí.

Julie se vydává za Proteem do Milána, Valentin se po vyhnání připojí k bandě loupežníků. Sylvie prchá z Milána za Valentinem. Všichni se seběhnou uprostřed lesa, kde se Proteus pokusí znásilnit Sylvii a Valentin odhaluje jeho zradu. Proteus se kaje, Valentin mu odpouští a nabízí mu dokonce Sylvii jako odměnu. Proteova láska k Julii se však obnovuje při pohledu na ni, takže v závěru mohou šťastně skončit Proteus s Julií a Valentin se Sylvií. Dokonce i loupežníkům je milánským vévodou odpuštěno (jsou to přece řádní občané).

 

„Dva páni z Verony“ jsou údajně první hrou Williama Shakespeara. Obsahují stejná témata jako mnoho jeho dalších her (zejména Večer tříkrálový či Sen noci svatojánské) a jako komedie hra rozhodně dobře funguje. Především díky překladu prof. Hillského dialogy přidrzlých sluhů krásně jiskří, jsou plné jazykových hříček a překvapivých, téměř dadaistických vtípků.

Dle děje může hra působit na první pohled jako prvotřídní pitomost – což upřímně řečeno také je. Nicméně vyznění je silně parodické, takže to je vlastně jen dobře. Korunu pomatenosti nasazuje ultimátní šťastný konec, který připomene např. závěr geniální operety „The Pirates of Penzance“ Gilberta a Sullivana. Celkově tedy překvapivě svěží taškařice.