Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Henrik Ibsen

Domov loutek – Et dukkehjem – A Doll’s House – 1879

 

Nora žije šťastně se svým manželem Torvaldem, který ji obskakuje a rozmazluje. Ačkoliv se jejich život zdá na první pohled bez chybičky, postupně vyplouvají na povrch znepokojivé náznaky, že vše není tak ideální, jak se zdá

Noru začne vydírat Krogstad, zaměstnanec banky, ve které je Torvald ředitelem. Pro jeho nevalnou pověst jej chce Torvald vyhodit. Nora si od Krogstada kdysi půjčila peníze, aby se mohl její manžel léčit, a padělala při tom podpis svého otce. Krogstad ji nutí, aby přemluvila svého manžela, aby jej nevyhazoval z práce, jinak její prohřešek odhalí.

Ačkoliv nakonec Krogstad najde ze své situace jiné východisko a Noru nechá být, Torvald se o jejím provinění dozvídá a šílí, co by se jemu kvůli tomu mohlo stát – Noru bezcitně odvrhává, jen aby ji o chvíli později, když zjistí, že nebezpečí pominulo, sladkými slůvky vábil zpět.

Nora si však uvědomuje, jak omezená a nanicovatá její existence dosud byla. Pro manžela nebyla partnerkou, ale panenkou v izolovaném světě bez práv a možností. Opouští Torvalda i rodinu a odchází do světa „vychovat“ ze sebe skutečného člověka.

 

„Domov loutek“ je svižná, inteligentní hra, která patří mezi ta nejlepší Ibsenova dramata. Na rozdíl od jiných autorových her (např. Nepřítel lidu) je osobnější a méně schematická, což z ní dělá dílo mnohem zajímavější a především zábavnější.

Také dynamičnost hře vydrží až do samého závěru, který sice působí poněkud deklamativně, ale přesto je zdrcující. Je však škoda, že se Ibsen nevyhnul přílišnému výkladu své kritiky. Detailní vysvětlování pohnutek hlavních postav působí z jejich úst poněkud nepřirozeně, přesto se však dá prominout. Hra je to i tak velice působivá.