Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Dominik Landsman

Deník moderního fotra II – 2015

 

            Vypravěč je už druhým rokem na mateřské dovolené (dovoluji si odhadovat, byť jsem nečetl, že první díl pokrývá rok první). Jelikož je to muž, je to vlastně dovolená otcovská, ale slovo dovolená je zde skutečně eufemismem. Evidentně pro koncentrační tábor.

            Doma totiž není sám, ale se synkem Čeňkem, dost možná jeho nevlastním dítětem, protože jeho pravý otec byl nejspíš Satan. Ve sledu historek sledujeme vypravěčův marný boj s dítětem, který většinou končí naprostým potřením veškerých dobře mířených snah, katastrofou či přinejmenším rozpatláním obsahu plíny po libovolném předmětu či nemovitosti.

            Z těch zapamatovatelnějších pobaví návštěva aquaparku či výlet na farmu, naopak celkem splývají příhody ze stěhování do nové domácnosti a vlastně čehokoliv, co se dělo ve druhé půli knihy.

 

            Hodnotit knihu je těžké, protože nadšené pocity a hlasité hihňání nad čtením „ze života“ vystřídá záhy únava materiálu a až nenávistné vyobrazení Čeňka jako zdroje všeho zla. V těch lepších epizodkách je sice neřízenou střelou, ale přece jen jaksi spolčenou bytostí proti jiné moci, ať už ji představuje školka, či farmář s vidlemi. V těch horších už je ale vyprávění až nekomfortně agresivní, zhnusené a jednopolohové, nehledě na to, že ani humor už moc nefunguje, a když, už slyšíte ten samý vtip pošesté, což prostě nebaví.

            Knize nelze upřít, že dětské chování vyobrazuje skutečně přesně (ano, mimina se skutečně ládují plenkovým balzámem) a přiznává mateřské dovolené status řehole, kterou si třeba leckdo neuvědomí. Číst se tedy vyplatí, ale klidně ji odhoďte do sběru v polovině a budete spokojenější, než se pročítat skrze zbytek láteření nad tím, jak vypravěči dítě zkazilo život.