Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

David Michie

Dalajlamova kočka – The Dalai Lama's Cat – 2012

 

            Neduživé malé koťátko se díky šťastné náhodě dostane do péče samotného Dalajlamy. Kočka postupně zesílí a pozoruje svět kolem sebe, snaží se vstřebávat buddhistické učení a duševně se rozvíjet.

            Postupně na osudech jednotlivých postaviček v městečku vidí, jak cestou ke skutečnému štěstí není ani tak hledání štěstí vlastního, jako usilování o štěstí druhých, jak skutečný prožitek a soustředění na věci, které člověk zrovna dělá, také přináší větší radost a jak je důležité věci nejen vědět, ale opravdu si je uvědomit.

 

            A to k příběhu stačí, protože kniha vlastně žádný nemá. Kočičí protagonista je v podstatě jen berličkou, kterak komentovat banální události a demonstrovat na nich základní buddhistické poučky – z úst lidského vypravěče by to pravděpodobně pro čtenáře přijatelné nebylo.

            Na druhou stranu výše uvedené není nutně na škodu. Kniha razí všehovšudy asi tři teze, které se snaží čtenáři pozvolna vysvětlit a nechat jej dospět k potřebnému vlastnímu uvědomění jejich obsahu (tedy zcela v souladu s těmito tezemi). Záleží tak na čtenáři, jestli na tuto hru přistoupí.

Po literární stránce však knihu příliš pozitivně hodnotit nelze, vypravěčský styl je průměrně řemeslný a příhody jsou násilně konstruované tak, aby na nich poučky vynikly. Celek tak při hlubším zkoumání nepůsobí příliš věrohodně a i samotné buddhistické teze pak vyznívají poněkud naivně, jakoby mohly fungovat pouze v laskavém světě knihy, kde všechno dobře dopadne, nikoliv ve světě skutečném.