Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Howard Phillips Lovecraft

Volání Cthulhu – The Call of Cthulhu – 1928

 

            „Volání Cthulhu“ je rozsahem delší povídka, ve které se z poznámek zesnulého vypravěče dozvídáme o jeho „objevu“. Spojil si totiž dohromady několik děsivých situací, které jej přivedly k neskonalé hrůzy z toho, co může brzy nastat.

            Příběh se skládá ze tří kratších vyprávění. První jsou poznámky také již zesnulého prastrýce vypravěče, profesora Angella, o jistém umělci, který během období několika týdnů zažíval příšerné noční můry a vytvořil podle svých snů rytinu s hrozivým tvorem, napůl chobotnicí, napůl drakem.

            Druhé je hlášení policejního inspektora o razii proti satanistickému kultu, pořádajícímu příšerné orgie uprostřed močálů. Mezi hromadou lidských obětí však byla především nalezená soška z neznámého materiálu znázorňující stejného démona jako umělcův sen. Z vyprávění zajatých satanistů se navíc ukazuje, že příšerka je velekněz Cthulhu, stvoření starší než svět sám, které na zemi přišlo z hvězd. Nyní údajně spí ve zmrtvělém stavu ve svém kamenném domě pod mořem a sní. A jeho vyznavači mají umožnit jeho vstup na svět, až budou hvězdy opět ve správné konstelaci.

            Třetím a posledním příběhem je vyprávění námořníka Johansena (nepřekvapivě též zesnulého) o plavbě, která se udála ve stejné době jako sny mladého umělce a při které se jeho loď střetla s lodí příšerných divochů; ty sice Johansen se svými druhy porazí, ale nemoudře se vydá prozkoumat směr, kterým připluli. Narazí na ostrov s obřími monolitickými útvary a jakýmisi nestvůrně velikými padacími dveřmi. Zvědaví námořníci je otevřou a pustí tak Cthulhu na svět (náhodou, stejně jako náhodou pobili fanatiky, kteří jej měli propustit úmyslně). Johansen z ostrova prchá, Cthulhu jej však pronásleduje i po moři. Námořník proto obrací proti obludě svou loď a šikovným manévrem jej poraní. Kniha končí konstatováním, že se pravděpodobně Cthulhu vrátil do své skrýše a pozřelo jej opět moře.

 

            Musím se přiznat, že nic jiného od Lovecrafta jsem zatím nečetl, a proto je pravděpodobné, že mi jisté širší souvislosti zůstaly skryty. Obsahově je povídka totiž nabitá velmi, nicméně krom toho je to čtení literárně poněkud ploché. Bubák číhající pod mořem působí trochu smutně, když jeho největší výstup v povídce končí tím, že mu dá přes tlamu parník. Tisíceré ujištění, jak je zlý a mocný to nijak nespraví.

            Na druhou stranu v širším kontextu jako úvod do mytologie, která se rozvíjí a na těchto základech pouze staví, může fungovat povídka výborně. Byl by to skvělý úvod knihy, kde po převyprávění těchto zkazek začne vlastní dobrodružný/hororový děj. Lovecraftova imaginace je úctyhodná a v kombinaci se starosvětským stylem vyprávění působí hororové prvky jaksi „autentičtěji“ (jakkoliv tato poznámka může znít hloupě).

            Ačkoliv předchozí hodnocení mohlo vyznít trochu příkře, výsledný dojem je rozhodně příjemný. Jen např. v porovnání s hororovými historkami E. A. Poea je „Volání Cthulhu“ jaksi nevypointované a trochu nezáživné. Ale jak už jsem uvedl, s dalšími Lovecraftovými díly (případně díly jeho pokračovatelů), které se této mytologie týkají, může být vyznění o poznání lepší. A i bez nich je to bezpochyby čtení hodné pozornosti.