Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Alexandr Sergejevič Puškin

Boris Godunov – Борис Годунов – Boris Godunov – 1825

 

„Boris Godunov“ vychází ze skutečných událostí v Rusku na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století. Ruský car umírá a na jeho místo po dlouhém „přemlouvání“ nastupuje jeho švagr, Boris Godunov. Syn cara Dimitrij byl totiž před několika lety zavražděn Godunovými poskoky.

Na scéně se však objevuje mladík, který se za Dimitrije vydává. Získává na svou stranu Litevce a Poláky a vyráží s nimi proti Rusku. Jeho armáda je rozdrcena, falešný Dimitrij však neztrácí odvahu. Godunov zatím ve své sílící paranoie uvězňuje mnohé šlechtice a z udavačství se stává národní sport.

Godunov však umírá a novým carem se stává jeho syn Feodor. Ten se těší ještě menší popularitě než jeho otec a nakonec jej zradí vlastní lidé; ruská armáda se přidává na Dimitrijovu stranu. Feodor je se svou sestrou uvězněn, lid jásá nad novým carem. V závěru je však Feodor se sestrou zavražděn carovými poskoky a veřejně je vyhlášeno, že spáchali sebevraždu. Lid před věznicí, ze které se před chvílí ozývaly zvuky zápasu, zdrceně mlčí.

 

„Boris Godunov“ je vydařená historická tragédie, která je typově i stylově blízká tragédiím Shakespearovým. Navíc přemlouvání Godunova, aby se stal carem, až nápadně připomíná obdobnou scénu z „Julia Caesara“. A to rozhodně není výtka.

Navíc si Puškin s „Borisem Godunovem“ skutečně vyhrál a každá scéna je pečlivě promyšlená a hlavně zajímavá. Zápletka je velmi chytlavá, děj dynamický a konec až mrazivý. Pro mě tedy velmi milé překvapení, mohu jedině doporučit.