Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Beowulf – Beowulf – 8. až 11. století

 

Netvor Grendel sužuje svými útoky dánskou zemi. Na pomoc přijíždí neohrožený géatský hrdina Beowulf, který se s netvorem utká v souboji jeden na jednoho a utrhne Grendelovi ruku. Netvor prchá, ale v bažinách umírá, neboť zranění je příliš těžké.

Král Dánů slaví a odmění Beowulfa četnými dary. Z bažin se však vynoří Grendelova matka a chce pomstít synovu smrt. Beowulf se za ní vydává, ta prchá do svého brlohu na dně jezera. Beowulf se tam s ní utká a usekne ji hlavu. Pro radost krále Dánů usekne ještě hlavu Grendelově mrtvole. Král opět slaví a Beowulfa štědře odměňuje.

V druhé části již je Beowulf králem ve své zemi, avšak zmožený stářím. Jeho vláda byla úspěšná, nicméně nyní jeho zem strádá kvůli útokům ohnivého draka, který byl probuzen k životu, když kdosi ukradl část pokladu, který střežil. Beowulf se opět vydává do boje, ale na draka už mu síly nestačí. Naštěstí se najde v jeho družině jeden odvážný válečník, který vladaři podá pomocnou ruku a spolu draka skolí. Beowulf na následky zranění umírá a je pochován s pokladem ve veliké mohyle.

 

„Beowulf“ je sice hodně stará záležitost, a z toho pohledu může být zajímavá, ale jinak je to – bohužel – neskutečně nudné čtení. Naštěstí ale také hodně krátké, takže přece jen stravitelné.

Problém tkví především v tom, že vypravěč není schopen udržet nit příběhu. Často až senilně odbíhá ke spoustě postraních linek, na které se však spíše jen odvolává s tím, že je jeho posluchač zná, což je ovšem pro dnešního čtenáře jen chaotické kupení nevyslovitelných a lehce zaměnitelných jmen na sebe.

Samotný příběh je přitom podán svižně a bez zbytečných řečí (v porovnání s „Písní o Nibelunzích“, kde před každým činem vypravěč opěvuje úžasnost hrdinů a hořekuje nad podlostí padouchů), ale po seškrtání nesrozumitelných odboček by vydal tak na deset stran. Prazvláštní je také věčná chvála Hospodina, která působí poněkud násilně naroubovaná na vlastní mýtus a připomíná spíše reklamu v televizi.