Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Isaac Asimov

A zrodí se Nadace – Forward the Foundation – 1993

 

Z hlediska data vydání se jedná o poslední díl série knih o Nadaci, který je příběhově zasazen mezi události z „Předehry k Nadaci“ a samotné „Nadace“. Hlavní postavou knihy je opět legendární matematik Hari Seldon. Ten nyní začíná pracovat na své psychohistorii, spolu s matematikem Yugem a svou partnerkou Dors.

Události knihy vyplňují desetiletí života a práce Hariho Seldona a jeho cesty ke stvoření obou Nadací. Ze začátku se musí potýkat s plánovanými povstáními proti císaři, která díky svému důvtipu a pomoci adoptivního syna Raycha dokáže vždy beze škody zastavit; krize však stojí prvního ministra Demerzela – ve skutečnosti robota Daneela – jeho post. Na jeho místo je však na dalších deset let jmenován právě Seldon.

V tomto bodě Demerzel příběh opouští a Seldon tak přichází o prvního z přátel na cestě za vytvořením psychohistorické vědy. Další spiknutí vyvrcholí ve víceméně nahodilé zabití císaře Cleona, jehož si Seldon také spřátelil. Ačkoliv spiknutí samotné je s dávkou štěstí zastaveno, nastalého chaosu zneužije zoufalý zahradník, kterého císař povýšil na nenáviděný administrativní post, a císaře zastřelí. Tato krize stojí Seldona místo a ztrátu dalších přátel. Vládu nad Říší dočasně přebírá vojenská junta.

Ani ta však nemá se Seldonem štěstí. Seldonovi se podaří pokročit v psychohistorii tak, že je již použitelná pro vytváření alespoň základních předpovědí o budoucnosti. Nenápadnou radou v daňové politice přivede juntu k prosazení zákonů, které ji připraví o podporu. Souběžně se však snažila jistá frakce junty bojovat i proti Seldonovi samotnému; spiknutí odhalí Dors, nicméně je při zásahu zničena. Mimo jiné se tak potvrdí Seldonova domněnka, že také Dors byla robotem stejně jako Demerzel. Brzy je pak nastolena vláda nového císaře.

V dalších letech Seldon stárne, Říše upadá, Trantor chátrá a ulicím vládnou gangy. Raych i se ženou jsou zabiti při nepokojích na vnějších světech a Yugo zemře vyčerpáním z horečnaté práce na psychohistorii. Seldonovi tak zůstane poslední útěcha v jeho nadějné vnučce Wandě. Psychohistorie již dosahuje vrcholu, paradoxně však chybí finance na zavedení opatření a založení nadací. Seldon nakonec objeví u Wandy mentalické schopnosti a díky ní a jím podobných začne ovlivňovat myšlení vlivných lidí, aby založil jak Nadaci encyklopedistů na Terminu, tak tajnou Druhou nadaci. Ve věku jedenaosmdesáti let umírá se základním radiantem v ruce.

 

Stejně jako „Předehra k Nadaci“ může tento díl působit na první pohled jako zbytečný přílepek k vyčerpané sérii. Ačkoliv „Předehra“ tuto domněnku dokázala vyvrátit, je „A zrodí se Nadace“ přesně tím, co by si od „prequelu“ fanoušci série mohli slibovat, a zvyšuje úroveň i celé série jako takové.

Přitom kniha stojí před nelehkým úkolem. Čtenář v podstatě již ví vše, co se stalo před tímto dílem, stejně jako to, co se stane po něm. Žádný z dílčích příběhů knihy nemůže dospět k jinému konci, než jaký čtenář očekává. A přesto dokáže kniha zaujmout, napnout, dokonce překvapit.

Zásluhu na tom má především mnohem silnější psychologická propracovanost postav než v ostatních dílech, v nichž byly postavy buď epizodické (postavy původní „Nadace“), nebo kvalitou pochybné (Trevize a jeho putování vesmírem). Paradoxně v sedmi knihách jsou jen dvě opravdu hlavní postavy – a to právě nanicovatý Trevize a legendární Seldon. A čím jeden spíše nudil, druhý baví a dojímá.

Paradoxů je však v knize více – neskutečně silným prvkem je v knize nostalgie a stárnutí – ať už Seldona, čí Říše. Nostalgie zde funguje až v nesmyslných rovinách a křížících se vrstvách. Z našeho pohledu se jedná o dalekou budoucnost, ale přesto nacházíme jasné analogie k současnosti; z pohledu předchozích dílů se jedná o minulost legendární postavy, z hlediska samotného Seldona nostalgické vzpomínání na mládí a zašlou slávu Trantoru. Z hlediska čtenáře pak o konec velké ságy, která končí pár let před tím, než začala, a přesto na svém logickém konci.

Před příběhovou konstrukcí je opravdu nutno smeknout. I relativně otravné prvky (mentalická Druhá nadace či živoucí planeta Gaia) zde jsou v jemnějších, umírněnějších rysech zobrazeny ve svých počátcích a vrhají lepší světlo i zpětně na tyto zdánlivě násilně vepsané eskapády. Vše do sebe úhledně zapadá a dává smysl, i Trevizovo finální rozhodnutí se zde již jeví spíše jako výsledek dlouhodobého vývoje a nevyhnutelného směřování lidstva.

Nadace na jednom vrcholu začala a na druhém končí. Prošla značným vývojem a i přes pár slabších míst je mi po jejím dočtení velice smutno z toho, že již příběh skončil. Tento díl je vynikající, ale kouzlo je v sérii jako celku. Na závěr bych jen doporučil případným čtenářům číst knihy v pořadí, v jakém byly napsány, nikoliv podle jejich dějové chronologie. Právě o zmíněnou vrstevnatost nostalgického prvku by byl čtenář nevyhnutelně ochuzen.