Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Sofoklés

Antigoné – Αντιγόνη – Antigone – 442 př. n. l.

 

Děj hry navazuje na události z „Oidipa na Kolónu“. Ve válce padli oba Oidipovi synové, Eteoklés i Polyneikés. Vládce Théb Kreón však zakáže řádně pohřbít Polyneika, který Théby napadl, a nechává jeho tělo ležet před branami.

Antigoné chce pohřbít svého bratra i proti rozkazu vladaře; její sestra Isméné je však příliš vystrašená a odmítá jí pomoci. Antigoné provede pohřební rituály sama, je však zajata. Kreón ji odsuzuje k uvěznění v kryptě, protože nestrpí, aby se někdo protivil jeho moci.

Nakonec je však působením věštců a všech postav, které mu radí, aby změnil názor, obměkčen; ale příliš pozdě. Antigoné se v cele oběsí, Kreontův syn Haikón, snoubenec Antigony, spáchá nad jejím tělem sebevraždu a Kreontova žena se zase zabije kvůli smrti svého syna.

 

„Antigoné“ je v porovnání s ostatními hrami z thébského cyklu („Král Oidipus“, „Oidipus na Kolónu“, „Antigoné“) nejméně svázaná věštbami a velmi jí to pomáhá. Věštby tu sice taky mají svou roli, ale spíše kulisovou, vystupují na scénu až po té, co se katastrofa už neodvratitelně přibližuje.

Těžištěm tragédie je svár mezi zákony morálními a světskými; navíc okořeněn tím, že obě hlavní postavy, Antigoné i Kreón, jednají logicky a ze svého pohledu správně. Přesto dochází ke střetu, který nemůže skončit bez neštěstí. Kreón nakonec sice ustupuje vyšším (božím) zákonům, bohužel pro něj pozdě.

„Antigoné“ je tragédie dodnes velmi aktuální a živá. Vděčí za to sice především samotnému příběhu, ale ani jeho zpracování nijak nekulhá. Délka je tentokráte dobře stanovena, takže napětí a spád si uchovává od začátku do konce. Velmi povedený kousek.