Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Dan Brown

Andělé a démoni – Angels & Demons – 2000

 

Příběh začíná zavražděním geniálního vědce Leonarda Vetry, který pracoval na výzkumu antihmoty. Vetra byl hluboce věřící a svým výzkumem se snažil přiblížit vědu a náboženství, chtěl stvořit hmotu z energie, čímž by podpořil křesťanskou víru o vzniku světa. Při procesu však kromě hmoty vzniká také ona antihmota, která je v kombinaci s normální hmotou vysoce výbušná. A právě vzorek antihmoty neznámý vrah ukradne. Po sobě zanechá jen znamení legendárního bratrstva iluminátů, jejichž cílem vždy bylo potlačení náboženství a prosazení vědy.

Právě kvůli tomuto symbolu povolá ředitel výzkumného centra Roberta Langdona, harvardského profesora. Ten je ke znovuzrození iluminátů zpočátku skeptický. Když jsou však z Vatikánu uneseni čtyři hlavní kandidáti na papeže a kdesi poblíž má být ukryt kanystr s antihmotou, vydává se do Říma i on sám. Následuje pátrání po stopách iluminátů, které začíná skrytou básní v jednom z Galileových děl ukrytém ve vatikánském archivu, přes vodítka na sochách od Berniniho až k iluminátskému hlavnímu sídlu na Andělském hradu. Kanystr s antihmotou nalezne po „zázračném vnuknutí“ camerlegno Ventresca, komoří bývalého papeže, u hrobu svatého Petra. Sám jej pak vynese ven a helikoptérou dopraví vysoko nad Vatikán, kde exploduje. Camerlegno z helikoptéry vyskočí s padákem.

Nakonec však vyjde najevo, že celý plán zosnoval sám camerlegno, který chtěl přitáhnout lid zpět k víře v Boha. Nejprve zavraždil Vetru, jehož snahu o sblížení vědy a náboženství považoval za rouhání, potom dokonce zabil i samotného papeže, který se k Vetrovu výzkumu stavěl příznivě. Najal si vraha, který skutečně uvěřil, že pracuje pro ilumináty, a unesl kardinály. Camerlegno nejprve přiměl lidi věřit tomu, že ilumináti znovu povstali, a pak situaci zachránil skrze čistou víru. Když je však pravda odhalena, spáchá sebevraždu.

 

Jakkoliv se může příběh zdát ve výtahu stupidní, na šesti stech stranách vyznívá ještě celkem dobře. Nejsilnější stránkou knihy je jako u ostatních Brownových děl čtivost a napětí. Nicméně od poloviny knihy už je rozuzlení celkem jasné, takže „nečekané dějové zvraty“ vyznívají trochu do prázdna.