Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Larry Beinhart

Americký hrdina – American Hero – 1993

 

Příběh románu se točí kolem války v Perském zálivu. Ta je zde prezentována jako fingované představení pro média, snaha prezidenta Bushe získat větší popularitu a šanci na znovuzvolení. Ačkoliv většinu skutečně zajímavých hypotéz autor cituje z jiných zdrojů, dokáže je podat zajímavě a v konečném důsledku tak i přesvědčivě.

Škoda je, že prostorově zabírá většinu knihy vyprávění o herečce a agentovi bezpečnostní služby, kteří se do sebe zamilují a čelí okrajovým důsledkům falešného válečného tažení. Bohužel tato část je zcela nezáživná a také se na ní ukazuje, že Beinhart ani neumí moc dobře psát. S nadsázkou by se dalo říct, že nepochopil vlastní knihu. Dějovost, napětí a zápletka jak z rodokapsu by rozhodně neměly stát v čele knihy tak úzce spjaté s realitou.

 

Vše v knize se točí kolem sexu a moci, tyto motivy se často i prostupují. Je to obraz Ameriky velmi drsný a syrový, nicméně jen proto se nedá knize nic vytýkat. Bohužel, Beinhart nedokázal, aby kniha nepůsobila poněkud levně – za to může jednak nevyváženost děje, jednak jeho spisovatelské nedostatky.

Podle knihy byl přesto natočen geniální film „Vrtěti psem“ s Dustinem Hoffmanem a Robertem de Nirem v hlavních rolích. Ten dokázal z knihy vytáhnout pointu, aniž by však převzal prakticky jedinou část děje. A nutno podotknout, že film je mnohem rafinovanější a chytřejší, je to ostrá satira s černým humorem i hlubokým podtextem, která dokáže stejně dobře rozesmát, jako i dojmout.