Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Philip K. Dick

A Maze of Death – 1970

 

            Seth Morley je budižkničemu. Se ženou mu to moc neklape, je vystudovaný mořský biolog, ale pracuje na planetě, která, ehm, nemá moře. Modlí se tak k Zasahovateli, aby vyslyšel jeho přání a zařídil jeho transfer jinam. Což se nakonec stane a Seth se ženou odlétají (snad) za lepším životem na planetu Delmak-O.

            Zde však nacházejí pouze kolonii podobných ztroskotaných existencí, jako jsou oni sami. Každý zde trpí nějakou mentální frustrací (vynálezce, co nic nevynalezl, chorobná nymfomanka, kterou nikdo nechce, náboženský fanatik atp.), kterou si vybíjí na ostatních. Cíl projektu nikdo nezná, při instruktážním videu je přerušen signál z orbity, takže vlastně nikdo neví nic. Což by bylo depresivní samo o sobě, natož když začnou jednotliví členové projektu záhadně umírat.

            Jak se brzy ukáže, nejde o náhody, ale úkladné vraždy. Na planetě je krom pustiny a kolonie jediná stavba, a to Budova s velkým „B“. Kterou každý vnímá jinak – jako jakýsi přízrak, co slibuje nevídané. Seth proto pojme k Budově podezření a zdá se, že právě z ní pocházejí útočníci, kteří páchají ohavné vraždy.

            Většinu vražd však na sobě páchají sami psychicky narušení kolonizátoři. Seth rozkryje děsivou pravdu – ve skutečnosti jsou na Zemi, na které v současnosti zůstali jen mentálně choří jedinci, kteří nebyli schopní přizpůsobit se mezihvězdnému cestování. A Budova je vlastně blázinec. Mělo jít o projekt, který povede k jejich znovuzačlenění do společnosti – kromě Setha se však všichni začali navzájem vraždit a projekt musel být přerušen. Záhy umírají prakticky všichni, celý svět se hroutí v plamenech, kterým nakonec neunikne ani Seth.

            A jak se ještě jednou ukáže, všechno je úplně jinak. Ve skutečnosti šlo o virtuální realitu, ve které si posádka lodi ztroskotalé kdesi u mrtvé hvězdy bez naděje na záchranu udržuje jakés takés psychické zdraví simulacemi, které pro ně vyrábí počítač. Všechno tedy byl pouze konstrukt jejich společných myslí – včetně náboženského hybridního systému. Tedy, toho možná až tolik ne, protože Seth se setká na palubě lodi se Zasahovatelem, prosí jej o záchranu z nekonečného cyklu smrti a utrpení, načež záhadně zmizí.

 

            „A Maze of Death“ je kniha vhodná spíše pro fanoušky P. K. Dicka, kteří se už v jeho rukopise a použitých tématech trochu orientují. U ostatních hrozí, že by mohli knihu zahodit jako nepřehlednou slátaninu všeho se vším.

            Pokud však už jste trochu připraveni na to, jakou hru s vámi autor bude hrát, užijete si „A Maze of Death“ náramně. Jde z principu o brutálnější variaci na „Deset malých černoušků“ ve vesmíru. Dick opět využívá kromě sci-fi roviny též rovinu jaksi emotivní, spirituální. Ve chvíli, kdy už máte pocit, že příběh sice dává jakžtakž smysl, ale zároveň z něj trčí logické lapsy, Dick svět rozbije a posune ho o úroveň výš. A když se trochu vzpamatujete, rozbije ho zase.

            Já jsem si knihu užil velmi, ale spíše jako zábavnou hříčku – literárních kvalit „Sní androidi o elektronických ovečkách?“ či „Ubiku“ objektivně nedosahuje a na vlastních nohou bez kontextu autorovy tvorby zrovna pevně nestojí. Ale jste-li cílové publikum, nemáte si nač stěžovat.