Čtenářský deník, maturitní otázky a jiná verbež

 

Home

Čtenářský deník

Maturitní otázky

Jiné materiály

Odkazy

Guestbook

E-mail

 

Sofoklés

Aiás – Αίας – Ajax – 5. století př. n. l.

 

Udatný řecký bojovník Aiás je rozlícen tím, že zbroj po mrtvém Achilleovi připadla Odysseovi a ne jemu. Tuto křivdu nechce snést a vydává se zabít jak Odyssea, tak oba vůdce řeckého vojska, Meneláa a Agamemnona. Bohyně Athéna mu však zastře mysl a Aiás pobije jen stádo skotu.

Když procitne z poblouznění, upadá do hořekování, jaká pohana jej potkala. Vojsko je na něj naštvané, protože pobil jejich kořist, vůdci také, protože vědí, že chtěl zabít je. Bohové mu také nepřejí pro jeho dřívější zpupnost. Ačkoliv jej jeho žena prosí, aby myslel také na ni a nenechával ji na pospas osudu, Aiás spáchá sebevraždu.

Jeho bratr Teukros chce pohřbít jeho tělo, vůdcové mu to však zakáží. Je odhodlán protivit se jejich příkazu, díky moudré radě Odyssea, který Aianta, byť za života ne zrovna přítele, velmi ctí, se však nechá Agamemnon obměkčit a pohřeb povolí.

 

„Aiás“ je velmi povedená tragédie, jejíž silná stránka je však soustředěna především do první poloviny, kde vystupuje rek sám. Část, kde se pohřbívá jeho tělo, je spíše navařený dovětek ke stěžejní části dramatu.

Ovšem co se týče první části, tak ta je velmi dynamická a napínavá, Aiantovo běsnění a radost z pomsty, kterou však nikdy neprovedl, jeho vystřízlivění a opětovné upadnutí do šílenství, tentokráte vyvolaného ne božím zásahem, ale bezvýchodností situace, to vše funguje skvěle. A především proto stojí za to věnovat hře pozornost.